|
W piśmiennictwie mozna spotkać różnorodne próby zdefiniowania pojęcia motoryczność. Motoryka lub motoryczność ludzka to pojęcie obejmujące całokształt czynności ruchowych człowieka, inaczej - sferę ruchowej aktywności, słowem to wszytsko, co dotyczy poruszania sie człowieka w przestrzeni na skutek zmian położenia całego ciała lub poszczególnych jego części względem siebie. Mając na uwadze przede wszystkim ideę ruchu, można mówić o motoryczności:
a). produkcyjnej
b). wyrazowej
c). sportowej
Ad a).
Związana jest głównie z działaniem mającym na celu wytwarzanie dóbr
materialnych,
Ad b).
Ta służy głównie oddziaływaniu ludzi i porozumiewaniu się,
Ad c).
Znajduje w największej mierze swój wyraz w ruchach sportowych i zabawowych.
Predyspozycje motoryczne są to tylko i wyłącznie te morfologiczne i fizjologiczne kategorie budowy i funkcje organizmu człowieka, które wprost warunkują efekty motoryczne. Predyspozycje jest to nic innego jak
potencjał jaki posiada dana jednostka.
Podobnie jak wydolność - jest to kategoria (biologiczna), która można uznać jako predyspozycje danej jednostki, natomiast wytrzymałość jest to nic innego jak wykorzystanie tego drzemiącego potencjału w organiźmie człowieka.( o tym więcej w dziale wytrzymałość) powróćmy jednak do setna sprawy, a więc konkretnie do zdolności motorycznych. Otóż zdolności te dzielą się na:
A). ZDOLNOŚCI KONDYCYJNE - warunkowane one są głównie właściwościami morfofizjologicznymi strukturalnymi (wielkość, masa, proporcje i składniki ciała) oraz włąściwościami morfofizjologicznymi energetycznymi.
Do podstawowych zdolności kondycyjnych zalicza się takie zdolności jak:
- siłowe -> SIŁA
- wytrzymałościowe -> WYTRZYMAŁOŚĆ
B). ZDOLNOŚCI KOORDYNACYJNE - warunkowane są one głównie przez funkcje sterowania i regulacji ruchu; charakteryzują możliwości precyzyjnego wykonywania złożonych pod względem stosunków czasowo - przestrzennych czynności ruchowych, umiejętności przestawienia się i dostosowania do nowych, a czasami również nieoczekiwanych sytuacji.
Do podstawowych zdolności koordynacyjnych zalicza się takie zdolności jak:
- łączenia
- różnicowania
- równowagi
- orientacji
- rytmizacji
- szybkości reakcji
- dostosowania
Pomiędzy zdolnościami kondycyjnymi a koordynacyjnymi istnieja jeszcze jedne zdolności, ktore to są determinowane czynnikami obu wcześniej wymienionych grup zdolności, ale bez wyraźnej dominacji.
Zdolności te nazywamy zdolnościami:
C). KOMPLEKSOWYMI inaczej HYBRYDOWYMI, do nich należą zdolności takie jak:
- szybkościowe -> SZYBKOŚĆ
- zwinnościowe -> ZWINNOŚĆ
|
|