Podstawy Treningu
Metodyka Treningu
 

           O postępach w ćwiczeniach siłowych decyduje nie tylko intensywny i starannie przemyślany trening, ale również umiejętność wypoczywania. 7 - 8 godzin snu, to właściwa nocna dawka wypoczynkowa, umożliwiająca regenerację organizmu i zgromadzenie nowych zapasów energii. Sen jest spokojny i głęboki tylko wtedy gdy nie jest się przemęczonym i gdy nie kładzie się do łóżka z pełnym żołądkiem.

      Obok snu wielkie znaczenie posiada krótka kąpiel (natrysk gorący, a po nim zimny) brana bezpośrednio po treningu, a także relaks. relaks polega na kilkunastominutowym odpoczynku w całkowitym rozluźnieniu. Dla uzyskania tego rozluźnienia kładziemy się na materacu lub kocu równo na podłodze, podkładając pod głowę poduszkę, zwinięty koc, wałek od tapczanu itp. Ramiona i nogi przyjmują jak najbardziej swobodne ułożenie. W tej wygodnej pozycji staramy się całkowicie rozluźnić mięśnie, uczynić ciało bezwładnym. Nie wstrzymujemy oddechu, przeciwnie oddychamy głęboko ale przepona zobacz
Po kilku minutach takiej sjesty przyjmujemy ułożenie następujące zobacz. Rozluźnienie w dalszym ciągu jest całkowite, staramy się myśleć o rzeczach błahych, lecz przyjemnych. Kilkanaście tak spędzonych minut wspaniale regeneruje organizm.

       Kulturysta bardziej od innych sportowców musi dbać o umiejętność rozluźnienia mięśni z tej przyczyny, że u niego spoczynkowe napięcie mięśniowe jest znacznie wyższe.
W okresie intensywnego treningu można sobie również pozwolić na półgodzinną drzemkę popołudniową.
Będzie to także forma odpoczynku i relaksu.
 


Odpoczynek między seriami w trakcie ćwiczeń.


Odpoczynek między seriami poszczególnych ćwiczeń jest bardzo ważny.
Podczas przerwy następuję proces tlenowej resyntezy ATP, który to ATP ma niebagatelną rolę podczas pracy mięśnia. Tak więc miejmy na uwadze szybkość odnowy ATP, kiedy ćwiczymy na siłowni i nie róbmy za małych bądź też za długich przerw. Przerwa nie może być za długa, gdyż nasz układ nerwowy jest podczas ćwiczeń pobudzony i jeśli zaaplikujemy zbyt długą przerwę, to odpowiednie pobudzenie układu nerwowego spadnie i możemy nabawić się ciężkiej kontuzji. Podsumowując przerwy muszą być tak dobrane, aby:

1). zdolność do uzyskania poprzedniego wysiłu była choć częściowo utrzymana,

2). na tyle krótkie, aby wysokie pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego zostało utrzymane.

UWAGA!!

Pamiętajmy, mięsień rośnie tylko podczas odpoczynku a nie w siłowni podczas treningu!!

Trening służy tylko do stymulacji, właściwego pobudzenia mięśnia, natomiast wszystkie reakcje biochemiczne, które "budują" mięsień zachodzą w czasie odpoczynku. Wszystkie reakcje chemiczne w organizmie stabilizują się tylko w czasie odpoczynku, ten odpoczynek nosi nazwę RESTYTUCJI.

Strona
Antropokinetyka
Odżywianie
Doping
Czytelnia
Goście

                                                               Copyright by kulturystyka-zdrowie.pl since 2000