Podstawy Treningu
Metodyka Treningu

    

             Rozgrzewka jest niezbędnym warunkiem rozpoczęcia każdego treningu. Można rzec, iż jest jedną z najważniejszych jego części.
Rozgrzewka chroni nas przed kontuzjami, które może spowodować zbyt gwałtowne rozpoczęcie treningu.

     Rozgrzewka wzmaga krążenie krwi, która dzięki dużej pojemności cieplnej transportuje ciepło do wszystkich tkanek i podwyższa temperaturę organizmu. Lepsze ukrwienie i przyspieszenie reakcji energetycznych zwiększa pobudliwość i wydolność mięśni, gdyż ich skurcz zależy w dużym stopniu od temperatury. Tak przygotowany mięsień robi się bardziej elastyczny i jest zdolny do większego i szybszego skurczu.

     Rozgrzewka przyspiesza także lokalne zmiany w układzie stawowo-więzadłowym. Dzięki uelastycznieniu ścięgien i więzadeł zwiększa się zakres ruchomości poszczególnych stawów. Efektem tego jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia kontuzji takich jak urazy w obrębie kończyny dolnej, czy obręczy barkowej.

     Bardzo ważnym zjawiskiem występującym podczas rozgrzewki jest torowanie dróg nerwowych, którymi przewodzone są impulsy do odpowiednich mięśni w czasie wykonywania określonych ćwiczeń. Poprawia się ukrwienie mózgu i harmonizują się czynności wegetatywne i motoryczne układu nerwowego.

Rozgrzewka składa się z dwóch części:

- OGÓLNEJ, obejmującej ćwiczenia kształtujące ramiona, tułów, nogi, ćwiczenia gibkościowe aktywne tzn. wykonywane indywidualnie, następnie ćwiczenia gibkościowe balistyczne tzn. wymachowe, po których można przejść do ćwiczeń gibkościowych biernych, tzn. ćwiczeń rozciągających z pomocą partnera czy specjalnych obciążników.

- SPECJALISTYCZNEJ, obejmującej ćwiczenia siłowe, w których pokonywane jest tylko opór własnego ciała, o strukturze ruchów zbliżonych do tych, które będą stanowić treść główną zajęć.

     Rozgrzewka powinna mieć swoje tempo i odpowiednia intensywność. Jej zadaniem jest pobudzenie całego organizmu, wszelkich układów. Nie powinna być zbyt długa, gdyż może to przynieść odwrotny efekt do zamierzonego.

Czas trwania rozgrzewki powinien oscylować w zakresie od 10 do 15 maksymalnie 20 minut.

Ważne jest, że nie należy z rozgrzewką przesadzić. Jeżeli się to zrobi, to podczas właściwego treningu nie wykorzysta się w 100% swojej energii. Warto pamiętać, że bez rozgrzewki nietrudno o kontuzje.

Strona
Antropokinetyka
Odżywianie
Doping
Czytelnia
Goście

                                                               Copyright by kulturystyka-zdrowie.pl since 2000