Podstawy Treningu
Metodyka Treningu

   

            W artykule tym chciałem poruszyć bardzo istotną sprawę według mnie. Jest nią odpowiedni dobór ciężarów do ćwiczeń dla osób początkujących w treningach siłowych.
Otóż na dzień dzisiejszy obowiązuje wśród młodych adeptów kulturystyki taka teoria że trzeba koniecznie podnosić ogromne ciężary i bić rekordy w wyciskaniu na klatkę piersiową chociażby. Przy takim założeniu technika schodzi na bok, ważny dla tych ludzi jest tylko podnoszony ciężar. Przecież jedna z zasad kulturystyki (których jest 10 - swoisty dekalog) mówi o zasadzie bezpieczeństwa, jest jeszcze jedna która stanowi o poprawnej technice która tu jest poważnie zachwiana w takich przypadkach. Ile to się widzi przypadków na siłowniach gdzie młody człowiek widać że zaczyna dopiero swoje zmagania z "żelazem" wyciska tą "nieszczęsną" sztangę na klatkę piersiową robiąc maksymalne mostkowanie , punktem podparcia są tylko barki!!! Gdzie przecież dla osoby zaczynającej treningi jest to zabójstwo dla kręgosłupa, zarówno lordozy lędźwiowej jak i kifozy. Chciałbym w tym momencie mojego wywodu przytoczyć bardzo "wielkie" słowa odnoszące się do treningu kulturystycznego -

CIĘŻAR W TRENINGU KULTURYSTYCZNYM NIE JEST CELEM LECZ ŚRODKIEM DO CELU, KTÓRYM TO CELEM JEST PIĘKNE CIAŁO.

Tak więc ja osobiście preferuję taką kulturystykę odchodzącą od wielkich ciężarów pod które dopasowujemy technikę!! Powinno być tak że do danej techniki wykonywania dobieramy odpowiedni ciężar nigdy zaś odwrotnie!! To my musimy kontrolować ciężar a nie ciężar władać nami. Oczywiście stanowisko takie jest bardzo kontrowersyjne gdyż zaraz pojawią się setki głosów mówiących, "że jak to, to przecież zależność jest prosta że im większy ciężar tym większe mięśnie", otóż nie jest to do końca prawda.

Celem kulturystyki nie są rekordy ciężarowe tylko modelowanie ciała przy pomocy tych ciężarów. Patrząc na tabelę obciążeń (wg Naglaka) wyraźnie widać, iż kulturystyce - trendowi bodybuilding są przypisane obciążenia ze strefy obciążeń umiarkowanie dużych czyli 8 - 12 powtórzeń w serii oraz strefa ciężarów średnich zawierająca się między 13 a 18 powtórzeń w serii.

Warto w tym momencie omawiania tej tabeli wspomnieć o takim bardzo ważnym postępowaniu jak dobieranie ciężarów dla osoby początkującej.

Nie powinno się próbować ustalać ciężaru maksymalnego dla takiej osoby, tzn. kiedy dana osoba przychodzi do nas z prośbą o pomoc w dobraniu ćwiczenia czy też sami chcemy sobie dobrać odpowiedni ciężar dla nas, to nie powinniśmy ustalać maksymalnego powtórzenia (1 powt.), oczywiście wiadomo z jakich względów osobie początkującej nie aplikujemy ciężaru maksymalnego - zdroworozsądkowych.

Podsumowaując zachęcam początkujących do skorzystania z moich malutkich porad, gdyż takie zdroworozsądkowe podejście gwarantuje przyjemne i miłe spędzanie czasu z treningami bez przeciążeń oraz większych kontuzji.

Strona
Antropokinetyka
Odżywianie
Doping
Czytelnia
Goście

                                                               Copyright by kulturystyka-zdrowie.pl since 2000