Podstawy Treningu
Metodyka Treningu

    

PAMIĘTAJ:
Każdy człowiek jest inny, stąd trening powinien być dostosowany do właściwości anatomiczno-fizjologicznych jednostki a nie zespołu osób !!!


W tym dziale zamieściłem kilka dość istotnych uwag odnośnie  treningu kulturystycznego.

1). Do pracy treningowej przystąp z odpowiednim planem: na pierwszy miesiąc, na kwartał i na cały rok. Plan kwartalny, a zwłaszcza roczny dotyczyć będzie tylko ogólnych zamierzeń. Ustal, co chcesz przez ćwiczenia osiągnąć i do jakich pragniesz dojść rezultatów. Nie sięgaj - przynajmniej początkowo - zbyt wysoko. Do wyników dąż raczej wolno, systematycznie, wytrwale.

2). Jeśli nie potrafisz sam ułożyć sobie planu zajęć na siłowni, skonsultuj się najlepiej z instruktorem kulturystyki lub z jednym z nauczycieli wychowania fizycznego.

3).poddaj się - przed rozpoczęciem zajęć - gruntownym badaniom lekarskim. Pamiętaj, że trening siłowy jest bardzo intensywny i dlatego też samopas ćwiczyć możesz tylko pod opieka lekarza. Obowiązkowo musisz pójść do lekarza co najmniej 2 razy w ciągu roku.

4). Prowadź książeczkę treningową i w niej nakreśl plan treningu, zamierzenia, jak również wpisuj wszystkie swoje treningi z odpowiednimi uwagami o samopoczuciu, śnie itd. Raz w miesiącu skrzętnie odnotuj wyniki ze sprawdzianów oraz swoje wymiary antropometryczne.

5). Do ćwiczeń przystępuj zawsze odpowiednio rozgrzany. Silnik samochodowy nie rozgrzany nie pracuje należycie. Podobnie jest z organizmem człowieka. Przed każdym treningiem wykonaj kilka ćwiczeń gimnastycznych, trochę pobiegaj i wykonaj też kilka skoków i podskoków.

Ponadto każdy sportowiec, każdy człowiek musi dbać o czystość ciała. Wydaje się to oczywiste, a jednak z czystością ciała u ludzi nie zawsze jest najlepiej.

    Ciało nasze powinno lśnić czystością, skóra powinna być wypielęgnowana. I to wcale nie żadnymi sztucznymi środkami, ale przez częste używanie wody (ciepłej i zimnej) oraz zwykłego mydła. Powinniśmy się często kąpać i starannie myć przynajmniej raz dziennie całe ciało w ciepłej wodzie. Po każdym treningu należy wziąć obfity natrysk całego ciała.

     W czasie kąpieli największe trudności sprawia nam mycie pleców. Ręce są za krótkie, by można było umyć plecy dokładnie. Plecy najwięcej sie brudzą w czasie ćwiczeń czy to przy ćwiczeniach akrobatycznych, czy przy siłowych itd. Nietrudno wtedy o zatkanie porów, zanieczyszczenie skóry, a stąd juz krótka droga do pryszczy i wysypki.
Uniknąć tego można przestrzegając podstawowych zasad higieny.
Radzę przy myciu pleców posłużyć się szczotką na długim drążku. Taka szczotka rozwiąże wszystkie trudności.
Strona
Antropokinetyka
Odżywianie
Doping
Czytelnia
Goście

                                                               Copyright by kulturystyka-zdrowie.pl since 2000