Podstawy Treningu
Metodyka Treningu

    Dieta optymalna została opracowana przez dra Jana Kwaśniewskiego-jest chwalona przez stosujących i nagminnie potępiana przez lekarzy. Opiera się na założeniu, że człowiek może sam się wyleczyć z wielu chorób pod warunkiem, że dostarczy organizmowi odpowiednie paliwo-czyli tłuszcz. Zalecane spożycie białka na dobę wynosi 30-50g(zalecane jest białko zwierzęce), w początkowym okresie po przejściu na tą dietę ilość białka może wynosić 100-130g i powoli powinno się ją redukować. Proporcje między białkiem- tłuszczem-węglowodanami powinny wynosić 1: 2,5-3,5:0,5. Jeść możemy tyle aby być sytym, przy zachowaniu powyższych proporcji. Dr. Kwaśniewski jest przeciwnikiem wszelkiego rodzaju postów i głodówek. Co ciekawe jest to również dieta o działaniu odchudzającym. Jest tylko 1 znana mi pułapka nie można tej diety stosować wyrywkowo, albo się jest optymalnym-albo nie, inaczej można sobie tylko zaszkodzić.

Poniżej przedstawiam omówienie żywienia optymalnego przez Panią Ewę Waszak , doradcę do spraw żywienia optymalnego, tekst pozostawiono w niezmienionej formie.



Żywienie optymalne.

Żywienie optymalne opracował, ponad 20 lat temu, na podstawie ogólnych reguł biochemii i fizjologii, nasz rodak dr Jan Kwaśniewski. Zasady tego żywienia zostały przebadane na zwierzętach, a później sprawdziły się na chorych. Przed 10 laty udowodniono na podstawie doświadczeń przeprowadzonych w Katedrze Higieny Akademii Medycznej w Łodzi, że żywienie optymalne w żadnym razie nie szkodzi chorym, a w bardzo wielu przypadkach pomaga.

Żywienie optymalne nie jest dietą, lecz sposobem odżywiania się każdego człowieka, zarówno chorego, jak i zdrowego. Jest to metoda na całe życie, która pokrywa potrzeby budulcowe i energetyczne organizmu. Żywienie to przywraca prawidłową wagę ciała, leczy wiele chorób (nawet te, które uznane są przez współczesną medycynę za nieuleczalne), a u wszystkich poprawia stan zdrowia. Przywraca siły i energię a dzięki temu, że nasz mózg jest prawidłowo zasilany potrafimy sprawniej i logicznej myśleć.

W Ż. O. stosujemy głównie produkty pochodzenia zwierzęcego i to takie, które zawierają dużo tłuszczu. Najwartościowsze jest żółtko, które zawiera wszystkie rodzaje potrzebnych organizmowi białek i tłuszczy o wysokiej jakości biologicznej. Z produktów mlecznych najwartościowsze dla nas są:

masło (o zawartości tłuszczu, co najmniej, 82,5%)

śmietana (od 30% tłuszczu)

ser biały (od 30% tłuszczu)

ser żółty (60% tłuszczu w suchej masie)

Z mięs najwartościowsza jest wieprzowina, ponieważ jej skład chemiczny jest najbardziej zbliżony do składu ciała ludzkiego. Najlepsze są jednak podroby: serce, wątroba, móżdżek i nerki.

Wszystkie wymienione produkty zawierają dużo tłuszczu, czyli źródło energii oraz wartościowe białko, które służy jako materiał do budowy i wymiany komórek naszego ciała.

Podobnie jak białko i tłuszcze, tak i węglowodany mogą być lepsze i gorsze. Cukry ze skrobi wchłaniają się wolniej z przewodu pokarmowego i dlatego nie powodują nagłych wahań poziomu glukozy we krwi. Dorosły człowiek powinien spożywać około 50g węglowodanów na dobę, a dokładniej mówiąc 0,8g na kilogram należnej wagi ciała. Waga należna to wzrost minus 100 (plus/minus) 10% w zależności od budowy organizmu. Jeżeli spożywa się dużo węglowodanów, to organizm musi przekształcić je w tłuszcze. Wymaga to dużego zużycia białka, witamin, soli mineralnych i energii. Dlatego najlepiej spożywać tłuszcze gotowe, z których węglowodany powstawać nie mogą. Natomiast z węglowodanów tłuszcze powstają szybko.

Głównym składnikiem Ż. O. są tłuszcze. Jedną trzecią ilości tłuszczów stanowi białko, a tylko tyle co połowa ilości białka wolno zjadać węglowodanów. Powstaje stosunek B T W (Białko : Tłuszcz : Węglowodany) 1 : 2,5-3,5 : 0,5. Po przystosowaniu się organizmu do Ż. O. (okres przebudowy), a więc po 2-3 tygodniach u ludzi młodych i zdrowych, a po około 6 tygodniach, lub dłużej u starszych, zapotrzebowanie na białko zmniejsza się. Wówczas proporcja B W 1 : 0,5, zmienia się na 1 : 1.

Mogą być tutaj pewne różnice w zależności od wieku, wysiłku fizycznego i różnych dolegliwości. Ludzie otyli powinni w pierwszych miesiącach zmniejszyć ilość tłuszczu do 1-2 gramów na 1 gram spożywanego białka, gdyż spalają własne tłuszcze (Ż. O. jest najlepszą z możliwych diet odchudzających). Proporcja dla człowieka dorosłego, młodego i zdrowego, aktywnego zawodowo to 5 gram tłuszczu na 1 gram białka, ponieważ nie buduje już swego organizmu, a potrzebuje dużo energii. Dziecko, które rośnie i rozwija się potrzebuje więcej białka. Mogą być też niewielkie rozbieżności u ludzi chorych.

W Arkadiach na terenie całego kraju pod fachowym okiem lekarzy i dietetyków optymalnych wracają do zdrowia pacjenci cierpiący na schorzenia uważane, przez współczesną medycynę, za nieuleczalne, takie jak cukrzyca typ I i II, astma, stwardnienie rozsiane, miażdżyca, choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa i inne. Aby osiągnąć takie efekty należy przestrzegać zasad żywienia optymalnego.

Produkty zalecane to:

1) tłuszcze zwierzęce � smalec, słonina, boczek, sadło, szpik kostny, masło

2) jajka kurze (głównie żółtka)

3) sery

4) śmietana (od 30% tłuszczu)

5) mięso wieprzowe, tłuste

6) podroby

7) galarety podrobowe i mięsne

8) tłuste wywary i rosoły

9) wędliny tłuste, a najlepiej podrobowe (salcesony, pasztetowe, kaszanka)

10) drób (tylko tłusty: gęś, kaczka)

11) ryby tłuste, smażone na smalcu

Produkty dopuszczone:

1) mleko � najtłustsze, a najlepiej z dodatkiem śmietany

2) warzywa o małej ilości węglowodanów z dodatkiem tłuszczu (np. fasola szparagowa polana masłem)

3) ziemniaki (około 100g) z tłuszczem lub w postaci frytek na smalcu

4) owoce jagodowe, mało-słodkie (porzeczki, maliny, jeżyny, agrest, poziomki, truskawki)

5) orzechy, migdały, wiórki kokosowe

6) kawa, herbata, majonez, przyprawy

Produkty niejadalne:

1) cukier (wszystkie słodycze)

2) miód

3) przetwory owocowe (dżemy, kapusty, powidła)

4) ryż, kasza

5) chleb i inne pieczywo

6) potrawy mączne (kluski, makarony, ciastka)

7) warzywa i owoce o dużej zawartości węglowodanów

8) mąka ziemniaczana i zbożowa (dopuszcza się niewielkie ilości w przepisach optymalnych), budynie, kisiele

9) ziarna grochu i fasoli

10) napoje słodkie

Żywienie optymalne budzi duże kontrowersje, ponieważ przeciwstawia się wszystkim przyjętym i powszechnie propagowanym schematom żywieniowym. Najwyższy czas postawić pytanie, Dlaczego? Pomimo zjadania co raz więcej owoców, warzyw, kasz, pieczywa, miodu, chipsów, jogurtów zdrowotność społeczeństwa stale się pogarsza. Tysiące ludzi choruje na miażdżycę, cukrzycę, nadciśnienie, osteoporozę i wiele, wiele innych .

Służba zdrowia dużym kosztem leczy tylko objawy, ale nie zwalcza przyczyny choroby.

Tysiące wyleczonych optymalnych w kraju i na całym świecie propaguje żywienie optymalne. W Polsce powstało Ogólnopolskie Stowarzyszenie Bractw Optymalnych i myślę, że już żaden urzędnik (naciskany przez firmy farmaceutyczne) nie będzie w stanie przeszkodzić, aby prawo wyboru zdrowia, a nawet życia mieli wszyscy

                          

Strona
Antropokinetyka
Odżywianie
Doping
Czytelnia
Goście

                                                               Copyright by kulturystyka-zdrowie.pl since 2000