Podstawy Treningu
Metodyka Treningu

    

W kulturystyce stosuje się zazwyczaj wariant spożywania posiłków co 3 godziny, np. pierwszy o 7.00, a ostatni o 22.00. bardzo  istotną sprawą oprócz rozłożenia energii jest rodzaj spożywanych produktów i ich wartość odżywcza. Cała dieta jest również zależna od ilości i charakteru treningów, co determinuje jakość i wielkość posiłków. pierwsze 3 posiłki, oprócz wielkości, charakteryzuje zwiększone spożycie węglowodanów złożonych, o niskim indeksie glikemicznym (wielkość indeksu glikemicznego charakteryzuje szybkość wchłaniania energii z węglowodanów, im wyższy indeks, tym szybsze wchłanianie), aby dostarczyć energii przez cały dzień oraz podczas treningu. Zaraz po treningu należy spożyć posiłek węglowodanowy, składający się z węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym, aby jak najszybciej uzupełnić,zapasy energetyczne w zmęczonych mięśniach - wysycić je glikogenem.

        W niedługim czasie po treningu, do 2 godzin, konieczne jest spożycie posiłku proteinowego w celu dostarczenia łatwo przyswajalnych białek i aminokwasów w czasie, kiedy procesy restytucji i nadbudowy białek mięśniowych przebiegają najintensywniej. Należy również zwrócić uwagę, na to aby unikać spożywania węglowodanowych posiłków po południu, a zwłaszcza wieczorem, aby zapobiec  przetworzeniu spożytych w nadmiarze cukrów na zbędną tkankę tłuszczową. pamiętać trzeba o spożywaniu dużych ilości wartościowego białka i prostych aminokwasów, aby organizm przez noc mógł je przetworzyć i wbudować w struktury mięśniowe.

        Spożycie musi być również dostosowane do możliwości i potrzeb organizmu, aby ilość dostarczonych kalorii dla organizmu była optymalna, co zagwarantuje uzyskanie oczekiwanych efektów w postaci przyrostu masy mięśniowej lub redukcji tkanki tłuszczowej. Należy również pamiętać o wartościach energetycznych składników pokarmowych.

 

1 gram węglowodanów dostarcza po spaleniu 3,75 kcal lub 16 kJ

1 gram tłuszczów dostarcza po spaleniu 9,00 kcal lub 37 kJ

1 gram białka dostarcza po spaleniu 4,00 kcal lub 17 kJ

1 gram alkoholu dostarcza po spaleniu 7,00 kcal lub 29 kJ

 

                          

Strona
Antropokinetyka
Odżywianie
Doping
Czytelnia
Goście

                                                               Copyright by kulturystyka-zdrowie.pl since 2000