Podstawy Treningu
Metodyka Treningu

 

            W tym dzile opiszę jak przedstawiają sie podstawowe przemiany biochemiczne jakie zachodzą w mieśniach.

                        Włókienka mięśniowe zbudowane są z białęk kurczliwych mogących zmianiać kształt komórki mięśniowej.
Jeśli równocześnie wiele komórek mięśniowych zmieni swój kształt wówczas pracuje cały mięsień.
Do wykonania zmiany kształtu włókienek kurczliwych komórki mięśniowe muszą otrzymywać dawkę energii.
Jej nośnikiem jest wysokoenergetyczny związek ATP. W komórece mięśniowej zasoby ATP są bardzo nikłe i wystarczają jednynie na ułamek sekund pracy mięsniowej.
                       W mięśniach podejmujących intensywną pracę gwałtownie wzrasta zapotrzebowanie na ATP i komórki mięśniowe zmuszone są związek ten wyprodukowac.
                       Natychmiast po rozpoczęciu wytężonej pracy uruchomiony zostaje w mięśniu najszybszy proces resyntezy (odnowy) ATP - tworzenie ATP głównie z wysokoenergetycznej cząsteczki - fofsokreatyny
. Jest to przemiana beztlenowa. Jednak zasoby fosfokreatyny w komórce mięśniowej są stosunkowo niewielkie i wystarczają na utrzymanie intensywnej pracy mięśnia tylko przez kilka sekund.
Jeśłi mięsień kontynuuje pracę włącza się inna przemiana produkująca ATP - tzw. droga metaboliczna od glukozy do kwasu mlekowego (beztlenowa przemiana glukozy - GLIKOLIZA)
                      Glukoza zmagazynowana jest w mięśniach i w wątrobie w postaci glikogenu. Zapasy glikogenu w tkance mięśniowej są stosunkowo duże. Teoretycznie zapas ten wystarczyłby do utrzymywania intensywnej pracy mięśni przez kilka minut, jednak już w mniej więcej po minucie od włączenia się szlaku metabolicznego dochodzi do nadmiernego nagromadzenia kwasu mlekowego, zakwaszenia środowiska tkanki mięśniowej i stopniowego zamknięcia tego szlaku. Aby mięsień kontynuował pracę musi się włączyć kolejny szlak metaboliczny - tzw. tlenowa przemiana glukozy.
                      Glukoza utleniana jest do dwutlenku węgla i wody, czyli do substancji nie zmieniających odczynu środowiska, nie zakwaszających mięśni.
Teoretycznie szlak ten mógłby działać bez końca do wyczerpania sięzasobów glikogenu w tkance mięśniowej czyli do ok. 2 godzin lecz przebieg tego procesu limituje deficyt tlenu, gdyż krew nie zadąża z jego dostarczaniem podczas intensywnego utleniania glukozy.
                     Gdy w tkance mięsniowej zostaną wyczerpane zasoby glikogenu włącza się ostatni najwolniejszy szlak prowadzacy do powstawania ATP - spalanie kwasów tłuszczowych. Zasoby tych kwasów w organizmie są przeważnie bardzo duże, teoretycznie mogłyby one wystarczyć nawet na nieprzerwalny kilkudniowy bieg. Ograniczeniem jest jednak niezdolność innych układów organizmu do tak długotrwałego wysiłku mięśniowego bez przerwy wypoczynkowej

Strona
Antropokinetyka
Odżywianie
Doping
Czytelnia
Goście

                                                               Copyright by kulturystyka-zdrowie.pl since 2000